בס"ד

רבני בתי ספר- תחרויות ומבצעים

 

 

בדף זה מרוכזים חומרים שונים הקשורים לעבודת רב בית הספר. כל הזכויות שמורות. אפשר להשתמש בחומרים שימוש לא-מסחרי, בתנאי שיצויין שם המחבר, "כל הזכויות שמורות" וכתובת האתר. אם אתם רוצים לשתף אחרים בחומרים אשר הכנתם אפשר לשלוח אותם ל: tzvi@halachayomit.com לפרסום באתר.
הקבצים להורדה הם בפורמט וורד או אקרובט (pdf). ניתן להוריד את התכנה (Acrobat Reader) בחינם מאתר חברת אדובי: www.adobe.com


לחזור לעמוד הראשי
girl working on project

תחרויות ומבצעים

colors

מבצע מתנ"ה

מבצע מתנ"ה, הרב יריב פוטר- מבצע שבועי ללימוד משנה, תורה, נביא והלכה.  בכל דף משנה לשינון בע"פ וללימוד, מספר שאלות על פרשת השבוע, שאלות על פרק בנביא ושאלות על הלכה.  מתנ"ה שמותמתנ"ה וארא,    מתנ"ה בא,   מתנ"ה בשלח,   מתנ"ה יתרו,   מתנ"ה משפטיםמתנ"ה תרומהמתנ"ה תצוה,   מתנ"ה כי תישאמתנ"ה ויקהל פקודי,   מתנ"ה ויקרא

 

פרוייקט בית ספרי בנושא ספר תהילים

 אתר ממ"ד פסגות מכיל פעילויות ומידע על החידון שעורכים בביה"ס בנושא:  ספר תהילים.  בשנה שעברה עסקו בספרים עזרא ונחמיה.  כדאי לראות. 

 

תכנית להפעלת בית מדרש בבית הספר

תכנית בית מדרש של בי"ס מצפה יריחו- הרב עמיאל תורגמן

 

חידון הגשמים

חוברת לימוד בנושא הגשמים ערך צבי האריס.  שימו לב שתשובון מצורף, וגם שני עמודים של חומר לא מעובד.

נספח שכדאי לצרף ללימוד- ניבים הקשורים למים

 

תחרות עבודות בנושא הרמב"ם
    המטרה: לפרוס בפני התלמידים מגוון רחב של אפשרויות להגיש עבודה כדי לרבים ישתתפו.  הנושאים ושיטות ההגשה הם הצעות ורעיונות בלבד וכדאי לאפשר לתלמידים להגיש עבודה בכל דרך- לאחר אישור אצל המורה או הרכז של המבצע.  
    האמצעי: פלקטים שאפשר לצלם בהגדלה (A3) על נייר צבעוני ולתלות בכיתה או על לוח מרכזי.  בנוסף ידיעון לתלמיד שמכיל בערך את אותו הדבר.

 
 נושאים לעבודות- פלקטים  
 \  פורמט ידיעון לתלמיד    תעודה לזוכים (אפשר להוסיף לוגו, לשנות תאריך וכו'.  יתכן שיהיה צורך להחליף פונט).  החומר בפורמט וורד

חזרה לראש העמוד

 • מבצע מאה ברכות
      המטרה: לעודד ברכות בקול והקפדה על ברכות.
      האמצעי: גיליון שבועי שבו ממלאים את מספר הברכות היומיות שהילד ברך. יש מקום ליד כל ברכה או קבוצת ברכות לחתימת הורים או מורים. אפשר לחלק פרסים בהגרלה או למצטיינים.
  גליון מאה ברכות. (55kb)

  חזרה לראש העמוד


 • תחרות עבודות בנושא המידות
      תיאור: מסמכי מידע ופרסום הקשורים לתחרות עבודות שקיימנו בבית הספר בשנת תשס"ד. התחרות היתה פתוחה לילדי כיתות א'-ו', ולמרות שהצגנו רשימת נושאים והצעות לעבודות שונות בפני התלמידים, אישרנו נושאים נוספים הקשורים לנושא המידות וכן אמצעי הגשה נוספים מעבר לאלה שפרסנו בפני התלמידים.
      רקע: התחרות נעשתה על רקע של לימוד ועשייה בכל בית הספר בנושא הנתינה. הוחלט לא לצמצם את התחרות לנושא הנתינה בלבד, אלא לפתוח אותה לכל נושא הקשור למידות. כמו כן חידשנו השנה פרק בהלכה היומית שנמשך כחודש בנושא המידות.
      דגשים: מראש קבענו שתבחר עבודה זוכה מבין העבודות העיוניות ועבודה זוכה מבין העבודות היצירתיות.
  חשוב להדגיש שעבודות יצירתיות נבחנות גם הן על פי תוכנן. גם הן חייבות לכלול לימוד, הצגת מידע וכו'. הדבר נכון במיוחד לגבי עבודות בפואר פוינט, כי יש נטייה לערוך עבודה מלאה "קולות וברקים" אבל חסרי תוכן. האפשרויות היצירתיות בצורת "דיורמה" וכדומה כוונו בעיקר לילדי כיתות א'-ג'.
      הכנה: הכנו פינת עבודה בבית הספר אשר כללה את ספרי "עיטורי הלכה" בנושא המידות ובין אדם לחברו (שלשה כרכים) וכן את שלשת הכרכים של "סדרת המידות" של הרב חייט (המסע המופלא לאי המידות). בנוסף ערכנו חוברות אשר כללו צילומים של דפים נבחרים מתוך "אורחות צדיקים" וספרים דומים (פלא יועץ וכו'). בת שירות לאומי הכינה פלקט גדול שעמד מעל פינת העיון ועליו רשימת מידות. כל אלו הועמדו בפינת העיון. נערכה חוברת סיפורים בנושא המידות אשר חולקה לכיתות א'-ג'. בחלק מהכיתות המורות קראו סיפורים מתוך החוברת לכיתה כדי להכניס את הילדים לנושא.
      חומרים:
  פלייר פרסום שנתלה בכיתות ופורסם גם בדפי פרשת השבוע. (קובץ jpg).
  חוברת הדרכה לתלמידים הכוללת רעיונות, הדרכה והסבר לגבי החתחרות. (החוברת נערכה על גבי שני דפי A4 כאשר מצלמים את הדפים משני צידי נייר, ומקפלים את הנייר באמצע הופך לחוברת בת ארבעה עמודים). 157 kb
  תמונות של עבודות (יצירתיות).העבודות בתמונות הן מכיתות א'-ג', דרשנו יותר תוכן בעבודות היצירתיות של הכיתות הגבוהות.
  פינת העיון קובץ jpg

  חזרה לראש העמוד


 • פעילות בנושא הלוח העברי
      תיאור: פעילות בנושא הלוח העברי משנת תשס"ג (שנה מעוברת). הפעילות כללה חידון ותחרות עבודות.
      רקע: המטרה היתה לנצל את שנת העיבור להכרת הלוח העברי והמושגים הקשורים ללוח ולזמן.
      הכנת החידון: ערכנו חוברת מיוחדת שכללה מידע כללי אודות הלוח העברי (תאריכי החגים, התעניות, שמות החדשים, תקופות מיוחדות בשנה ועוד. בנוסף ההלכה היומית השנתית כללה יחידה מיוחדת על הלוח העברי. החידון כלל את שני המקורות האלו.
      הכנת התחרות: הקמנו פינת עיון בבית הספר, ובו ספרים, צילומי מאמרים ועוד בנושא הלוח העברי. חילקנו לילדים דף הדרכה שכלל רשמית נושאים, שאלות מנחות ועוד.
  5 כרזות בנושא תחרות העבודות. בכל אחת הצעה לנושא, שאלות מנחות, מקורות ועוד.
  הודעה לכיתות על דבר קיום תחרות עבודות.
  טבלת נושאים ומושגים בנושא הלוח העברי וחלוקה לכיתות. טבלה לתכנון הוראת המושגים בין כל כיתות בית הספר היסודי.


 • מבצע בניית דגמי סוכות
      תיאור: מבצע בניית דגמים של סוכות על פי משניות מסכת סוכה וקיצור שולחן ערוך הלכות סוכה.
      המטרה: לימוד עצמי (או אם הורים), יצירתיות, כיף והיכרות עם דיני סוכה.
      הכנה: המבצע דורש מינימום הכנה. שווה להשקיע בפרסום וכן להכין פינת עיון. בפינת העיון תלינו תמונות של סוכות שונות והנחנו מספר ספרים (משניות מאירות מסכת סוכה, משניות קהתי בהוצאת מכון המקדש מסכת סוכה וכדומה). חילקנו דף הנחיה שכללה רשימת סוגים שונים של סוכות ומקורם במשנה ובקיצור שולחן ערוך. אפשר לנהל את המבצע כתחרות או באופן אחר. התוצאות יפות וכדאי לסדר את הדגמים בתערוכה.
  דף הנחיה- רשימת הסוכות ופרטי המבצע.


 • פרוייקט לימוד מושגים מעולם ההלכה, כתב והכין הרב יששכר היימן
      המטרה: לימוד חוויתי של מספר מושגים בסיסיים בעולם ההלכה שהתקיים באולפנת נריה.
      המטרה: מטרות משנה מופיעות במסמך.
  פרטי המבצע

  חזרה לראש העמוד


  חזור לראש העמוד l עמוד ראשי l דפי עבודה וחומר כללי l תחרויות ומבצעים l חדר מורים l לינקים

  לעילוי נשמות
  עוזיאל בן ישראל ואסתר בת יהודה אריה האריס

  וצבי יוסף בן משה ואסתר דבורה לרנר


  This site designed and implemented by Tzvi Harris
  © (1999) 5759- (2010) 5770 Halacha Yomit for day schools
  -